جدید ترین و بهترین رقبایه بی ام و M3

تاريخچه و  مشخصات بي ام و M3

بي ام و M3 يکي از بهترين و جوان پسند ترين مدل هاي بي ام و است ک جزء اسپرت ترين ماشين هاي سال قرار گرفته است. اگر بخواهيم مروري در پيدايش بي ام و M3 بکنيم به سال ۱۹۸۵ بر مي گردد که اولين نسل M3 در اتاق E30 با موتور ۲٫۳ ليتري تنفس طبيعي با قدرت ۲۰۰ اسب بخار رو نمايي شد . سرعتگيري و شتاب صفر تا صد کيلومتر اين خودرو حدود ۷٫۰ ثانيه بود که در زمان خود جرء هيولاهاي دوره اش حساب ميشد . هندلينگ عالي هميشه از نقاط قوت M3 بوده است که اين قابليت بي نظير در ديگر توليداتش حفظ شد. در دهه ۹۰ مدل هاي توانمند  M3 در نسل E36 با موتور ۳٫۰ ليتري ۲۸۶ اسبي و ۳٫۲ ليتري ۳۲۱ اسبي و در دهه ۲۰۰۰ در نسل E46 با موتور ۳٫۲ ليتري ۳۴۳ اسبي و ۳۶۰ اسبي ارايه شد. که يکي خاصيت هاي بي ام و  M3 اين است که علاوه بر عملکرد بالا خودروي لوکس و راحتي نيز هست و مي توان به راحتي از آن به عنوان يک خودروي روزمره نيز استفاده کرد.
همون طور ک ميدانيد بي ام و M3 مدل ۲۰۱۸ يک سدان اسپرت لوکس مجهز به يک موتور بي نظير ۶ سيلندر توربوشارژ با ۴۲۵ اسب بخار  قدرت و ۵۵۰ نيوتن متر گشتاور است، ولي بعضي از مشتريان که دنبال هيجان و قدرت به سبک M3 هستند ممکن است نيازي به يک خودروي سدان ۴ در نداشته باشند. تعداد بالايي از افراد از قدرت زياد و هندلينگ و قابليت هاي ديناميکي بالا در يک خودروي کوپه ۲ در نيز لذت مي برند. بنابراين رقباي اصلي M3 هم مي توانند سدان و هم کوپه باشند.
پس با اين شرايط ميتونيم  بعضي از رقبايه اصلي بي ام و M3 رو برسي کنيم و به مقايسه بين انها بپردازيم که در اين ليست نام کمپاني هاي معروفي از جمله آئودي ، الفا رومو ،و همچنين بي ام و مطرح است .

آئودي RS5 مدل ۲۰۱۸

آیودی RS5 مدل 2018

آئودي RS5 مدل ۲۰۱۸ يکي از بروز ترين خودرو هاي موجود است. RS5 يک خودروي کوپه است و برخلاف M3 سدان نيست ولي مانند M3 براي لذت خوش و هيجان رانندگي ساخته شده است . از مشخصات فني اين ماشين ميتوان به موتور ۲٫۹ ليتري V6 اين آئودي ۴۴۴ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نيوتن متر گشتاور توليد مي کند و شتاب ۰ تا ۶۰ مايل آن ۳٫۷ ثانيه برخوردار است .
اين خودرو نيز همانند نعداد زيادي از مدل هاي پرقدرت آئودي مجهز به سيستم ۴ چرخ محرک کوآترو است. سيستم هاي ۴ چرخ محرک آئودي هوشمند است و به سرعت عمل مي کنند. در شرايط رانندگي معمول ۶۰ درصد از گشتاور به چرخ هاي عقب منتقل مي شود ولي اين سيستم در شرايطي که نياز باشد مي تواند ۸۵ درصد از گشتاور را به چرخ هاي جلو انتقال دهد. اين سيستم حتي مي تواند گشتاور را بين چرخ هاي يک محور تقسيم کند. نتيجه کلي اين است که RS5 چسبندگي فراواني دارد. با اين شرايط ميتواند يکي از رقبايه سر سخت بي ام و M3 باشد و با قيمت نچندان زياد ۷۱ هزار دلاري خودروي اسپرت خوبي ميباشد.

بي ام و M4

بی ام و M4

بعضي وقت ها کمپاني بي ام و ايقدر خوب عمل ميکند که حتي رقيب مدل هاي مختلف خودرو هاي شرکت خود ميشود. M3 در آغاز به صورت يک خودروي کوپه طراحي شد ولي بعدها بي ام و نام مدل دو در M3 را به M4 تغيير داد و بسياري از طرفداران خالص خودروهاي اسپرت هستند که ترجيح مي دهند تعداد درهاي خودروهاي اسپرت کوچک و لوکس آنها تنها دو عدد باشد. قيمت بي ام و M4 از ۶۸٫۶۹۵ دلار شروع مي شود و از جهاتي يک انتخاب مناسب تري نسبت به M3 است زيرا ارتفاع آن تا سطح زمين اندکي کمتر از M3 است و فاصله عرضي چرخ هاي آن نيز اندکي بيشتر است که باعث بهبود تعادل و هندلينگ خوب اين ماشين مشود.
بي ام و M4 به صورت يک خودروي کانورتيبل با سقف فلزي جمع شونده نيز ارائه مي شود ولي اين براي طرفداران سري M اصلا خوشايند نيست زيرا کانورتيل وزن زيادي به ماشين اضافه ميکند. در هر صوردت  هر دو مدل M4 مانند M3 از موتور يکسان، ترمزهاي پرقدرت و سيستم تعليق با تنظيم بهينه بهره مي برند و همچنان طرفداران خود را بين سري هاي بي ام و را دارد .

آلفارومئو جوليا کوادريفوگليو

آلفارومئو جولیا کوادریفوگلیو

جوليا جزء اصلي ترين رقباي M3 است و به دست برترين طراحان ايتاليايي ساخته شده است. برترين مدل جوليا يعني کوادريفوگليو از نظر توان توليدي M3 را مقلوب ميکند زيرا موتور ۳٫۰ ليتري V6 توئين توربوي اين خودرو ۵۰۵ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نيوتن متر گشتاور توليد مي کند که اين ارقام بسيار فريبنده هستند. اين خودرو سريعتر از M3 نيز هست زيرا شتاب ۰ تا ۶۰ مايل آن ۳٫۶ ثانيه اعلام شده که ۰٫۵ ثانيه سريعتر از رقم اعلامي بي ام و براي M3 هست. البته در تستهاي عملي تفاوت اين دو خودرو در شرايط يکسان تنها ۰٫۱ الي ۰٫۲ ثانيه بوده است. جوليا QV مانند M3 يک خودروي ديفرانسيل عقب است که دقيقا مورد توجه علاقه مندان به خودروهاي اسپرت است. قيمت جوليا QV از حدود ۷۵ هزار دلار شروع مي شود در حالي که قيمت M3 مدل ۲۰۱۸ حدودا از ۶۶٫۵۰۰ دلار آغاز مي شود که نسبت به مدل هاي بي ام و هاي ديگر قيمت نچندان زيادي است و معقول به خريد است .

کاديلاک ATS-V

کادیلاک ATS-V

 

این ماشین به صورت سدان و کوپه ارائه می شود و آغاز قیمت ان از ۶۲٫۹۵۰ هزار دلار است.  کسانی که هنوز فکر می کنند کادیلاک به معنای یک خودروی بزرگ و تنبل است، از این خودرو شگفت زده خواهند شد. کادیلاک ATS با بی ام و سری ۳ رقابت می کند و مدل V نسخه اسپرت این کادیلاک است.
موتور ۳٫۰ لیتری V6 توربوشارژ این خودرو با مواردی مانند نصب شاتون های تیتانیومی ارتقا یافته است و کل اصلاحات انجام شده قدرت آن را به رقم بسیار جذاب ۴۶۴ اسب بخار و گشتاور آن را به ۶۰۳ نیوتن متر رسانده است. شتاب ۰ تا ۶۰ مایل این خودرو ۴٫۲ ثانیه است. سیستم تعلیق تطبیقی جزو امکانات استاندارد ATS-V است و گیربکس ۶ دنده دستی این خودرو به نحوی تنظیم شده است که هنگام تعویض دنده نیازی نیست پای خود را از روی پدال گاز بردارید. قابلیت انتخاب گیربکس ۸ دنده اتوماتیک نیز برای کادیلاک ATS-V وجود دارد. با اینکه کسانی هستند ک فکر میکنند کادیلاک خودرو ی افراذ مسن و هستنش ولی این مدل یکی از لوکس ترین و جوان پند ترین خودرو های این کمپانی به حساب میاید. 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه
عضویت در کانال تلگرام